Täiendusõppeprogramm SVMJ.TK.056, 5 EAP (st 130 akadeemilist tundi, sh 8 tundi rühmatööd)
Eesti on üle võtnud Euroopa Parlamendi ja Nõukogu nn viienda rahapesu tõkestamise direktiivi (AMLD V). Selle järgi tuleb kohaldada hoolsusmeetmeid, sh tunda oma kliente, hinnata nende tegevusvaldkondi, tehinguid ja teavitada riskist Rahapesu andmebürood. Üldlevinud ja vale arvamus on, et see puudutab vaid pankasid.
Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse (RahaPTS) tulenevad kohustused laienevad ka paljudele (väike)ettevõtjatele - kauplejatele, raamatupidamis- ja kinnisvarafirmadele, jt. Kui ettevõte on RahaPTS mõistes kohustatud isik, siis peab ta kaardistama oma riskid (ehk "haavatavuse" rahapesu kontekstis), määrama riskiisu, koostama riskihinnangu, töötama välja riskide juhtimise metoodika ja kinnitama nende maandamise reeglid.
Testin oma taset
Kodutööna valmivad ettevõtte riskihinnang ja protseduurireeglid. Millist kahju võib (akumuleeritud) riski realiseerumine ettevõttele tuua? Kuidas see kokkuvõttes mõjutab ettevõtte jätkusuutlikkust ja (tema omanike) mainet?
- mõistad rahapesu riski olemust;
- tead hoolsusmeetmeid ja rahapesu tõkestamise nõudeid ettevõttes;
- oskad koostada ettevõtte riskihinnangut, protseduurireegleid ja sisekontrollieeskirja ning nende järgi juhtida oma ettevõtte tegevust;
- tunned järelevalveasutusi ja nende töökorraldust;
- tead, kuidas toimida rahapesu kahtluse korral.
Vaatan õppetöö korraldust
Kaalu osalemist, kui kuulud Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse (RahaPTS) järgi kohustatud isikute hulka: kaupled, osutad raamatupidamis- ja nõustamisteenust, vahendad kinnisvara, töötad mittetulundusühingus või sihtasutuses, vahendad väikelaene või pakud virtuaalvääringu teenust.
Registreerun RAHAPESU RISKIDE JUHTIMINE ETTEVÕTTES
Katri Tomson ja Maarja Lehemets soovivad edu õppematerjali omandamisel ja enda koostatavate eeskirjade rakendamisel.
Mida sel semestril veel õppida saab?