Tutvu õppekavaga õppeinfosüsteemis
Vaata vastuvõtutingimusi ja esita avaldus
Matemaatilise majandusteaduse õppekava on mõeldud neile, kes on huvituvad majandusanalüütikast riigiasutuste, pankade, rahvusvaheliste organisatsioonide ja konsultatsioonifirmade igapäevatöös. Eriala annab mitmekülgsed teadmised ja oskused majandusteoreetiliste mudelite ja ökonomeetriliste meetodite rakendamiseks majandusprobleemide analüüsil ja prognoosimisel. Eelduseks õppekava valimisel on nõutud mahus matemaatiliste õppeainete ning tõenäosusteooria ja matemaatilise statistika õppeainete varasem läbimine vastavalt 9 ja 6 ainepunkti ulatuses.
Õppekava viiest moodulist esimene hõlmab aineid kvantitatiivsetest meetoditest majandusteaduses. Õpitakse süvendatult matemaatilist statistikat ning selle rakendusvõimalusi läbi enimkasutatavate statistikaprogrammide. Tutvutakse programmeerimise põhitõdede, mänguteooria ja mikroökonomeetriaga. Majandusteoreetiliste mudelite juures käsitletakse põhjalikult mikro- ja makroökonomeetrilisi mudeleid. Valikmoodulis tuleb üliõpilasel valida majandusteaduse erikursuse või finants- ja kindlustusmatemaatika ning ärianalüütika spetsialiseerumise vahel, samuti on võimalik õppida ning välismooduli ärianalüütika spetsialiseerumise vahelraames Erasmuse või muu programmi kaudu semestri välisülikoolis. Vabaainete mooduli ained saab üliõpilane valida TÜ majandusteaduskonnast, TÜ teistest instituutidest või teiste ülikoolide õppekavadest, suunates seeläbi oma õpinguid soovitud suunas. Magistritöö moodulis on uurimis-, teadus-, ja loometöö oskusi arendavad õppeained ning magistritöö.
Täiskoormusega õpe, nominaalne õppeaeg on kaks aastat, mis jaguneb neljaks semestriks. Kolme esimese semestri jooksul toimuvad loengukursused ja neljandal semestril kirjutatakse peamiselt magistritööd. Õppekeeleks on eranditult inglise keel, õpitakse rahvusvahelises keskkonnas. Õppetöös kombineeritakse loenguid seminaride ja arvutipraktikumidega andmaks praktilist kogemust erinevate tarkvarapakettide kasutamisel, reaalsete majandusandmete ja probleemide analüüsimisel. Ainetes määratud kodutööd kinnistavad materjali ja praktilisi töövõtteid. Iseseisvad tööülesanded aitavad valmistuda magistritöö kirjutamiseks, mis on teadusartikli formaadis. Pärast kaistsmist ja täienduste tegemist on ka võimalik magistritööd publitseerida TÜ majandusteaduskonna toimetistes või teadusajakirjadesüldjuhul need ka publitseeritakse. Vastavalt üliõpilase isiklikele huvidele või karjäärivalikutele on võimalik õpinguid suunata soovitud suunas valikainetega, mida on võimalik valida kõigist Tartu Ülikooli akadeemilistest üksustest või üle kanda väljastpoolt Tartu Ülikooli läbitud ainete seast.
Suuremate iseseisvate tööülesannete eesmärgiks on anda ettevalmistus magistritöö kirjutamiseks. Magistritöö kirjutatakse teadusartikli formaadis, võimaldaks peale kaitsmist ja täienduste tegemist selle suhteliselt kiiret publitseerimist.
Õppekava senised tudengid on tulnud väga erinevatest riikidest, muuhulgas ka Ukrainast, Saksamaalt, Bangladeshist, Brasiiliast, Saudi Araabiast ning Jaapanist, mis loob kasuliku rahvusvahelise kontaktide võrgustiku. Majandusteaduskonna õppejõudude seas on suurte kogemustega rahvusvaheliste doktoriprogrammide lõpetajaid. Paljud õppejõud on arvukate õpikute ja rahvusvaheliste teadusartiklite autorid ning ühiskonnas oma valdkonna arvamusliidrid. Õppetöösse kaasatakse ka Eestis ja rahvusvaheliselt tunnustatud tippjuhte, spetsialiste ja praktikuid. Tänu tihedatele rahvusvahelistele sidemetele, rahvusvahelisele õpetamiskogemusele ja uurimistegevusele saavad tudengid omandada praktilise uurimiskogemuse Eesti finants- ja avaliku sektori institutsioonides.
Asudes Eesti IKT keskpunktis ja tehes koostööd TÜ arvutiteaduse, matemaatika ja statistika ning tehnoloogia instituutidega TÜ Delta keskuses on majandusteaduskond tihedalt seotud iduettevõtluse kogukonna ja tugisüsteemidega. Igapäevaselt puututakse kokku erinevate kiirendite ja inkubatsiooniprogrammidega, mistõttu on erialase väljundi valikud väga mitmekesised.
Tänases keerulises majanduskeskkonnas on muutunud ärianalüütika äärmiselt oluliseks ettevõtte valdkonnaks, mitõttu on õppekava läbinud üliõpilase väljundid väga mitmekesised. Paljud vilistlased asuvad tööle juhtivanalüütikute või nõunikena riigiasutustes, pankades, rahvusvahelistes ja kohalikes organisatsioonides või konsultatsioonifirmades. Matemaatilise majandusteaduse magistriprogrammi toetavad Eesti Pank ja Swedbank, mistõttu on lõpetajad saanud võimaluse end nende juures praktika raames tõestada. Aina populaarsemaks muutub suurandmete ja teiste andmemahukate koostööprojektide tegemine era- ja avaliku sektori ettevõtetega, sageli edukate iduettevõtetega. Õppekava annab tugeva ettevalmistuse haridustee jätkamiseks rahvusvahelise tasemega majandusteaduse doktoriprogrammides. Seda võimalust on mitmed vilistlased ka kasutanud, jätkates oma õpinguid Eesti või mõnes välismaa ülikoolis ning alustades oma karjääri erialase teadustöö võtmes.
1900€ semestris
Paremusjärjestuse alusel määratakse 18 tudengile sihtstipendium, vabastades ta õppetasust.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.