Autor:
Andres Vaher

Kuidas teha teadlik erialavalik? - Rasmus Koppeli lugu

Tere! Olen TÜ tudeng Rasmus Koppel. Minu jaoks oli ülikooli sisseastumine pigem lihtne. Seda just seepärast, et erialadest huvitas mind ainult majandusteadus ning sisseastumisel ei läinud põhiline rõhk mitte erialavalikule vaid hoopis sisseastumislävendi saavutamisele. Muidugi olid ka minul ennem kandideerimist mõningad küsimused. Näiteks pelgasin, et teemakäsitlus on liialt akadeemiline ning praktiline pool puudub. Need kahtlused said aga varsti ümber lükatud.

Oma valikuid kaaludes aitasid mind palju ülikooli poolt korraldatud üritused ning muud huvitavad projektid (nt ülikooli Youtube kanal). Üritustest enim aitas mind avatud uste päev. Kuna eelmine aasta oli veel koroona levik suur, siis üritus toimus Zoomi vahendusel. Esimene osa oli pigem üldine tudengite kogemuste jagamine ja hiljem oli juba erialaspetsiifiline vestlus huvipakkuva eriala tudengiga. Mind ennast kõnetas eelkõige just teine osa. Kuigi ka esimest poolt tudengite kogemusest oli huvitav kuulata, siis paljudele peas tekkinud küsimustele (nt kui suur on matemaatika osakaal ja kas juttu tuleb ka aktsiaturgudest) sai vastuse just hilisemas erialaspetsiifilises Zoom kõnes.

Erialavaliku tegin kindla tahtega tulevikus just sellel erialal (majandus, finants) töötada. Arvan, et selliseid otsuseid on parim teha just ennast kuulates ja mitte lasta end mõjutada arvamustest nagu „seal sektoris on hea palk“ või „sinna otsitakse alati töötajaid“. Enda näitel saan kinnitada, et teiste järgi enda elu seadmine võib hiljem valusalt kätte maksta. Muidugi on lugu teine siis, kui sa päriselt veel ei tea, mida teha tahad. Siis tasub kindlasti lähedaste inimestega arutada ning koos näiteks paika panna sinu huvid, tugevused ja hoiaku.

Nüüd aga veidikene sellest, kui oled juba ülikoolis ning käes on esimene semester. Minu jaoks oli see hetk päris hirmutav. Uus linn, uus keskkond, uued inimesed. Selline olukord tahtis harjumist. Õnneks on koolis olemas väga hea tuutorite süsteem, mis oma olemuselt tähendab seda, et vanema kursuse tudengid võtavad sind sügisel avasüli vastu ning aitavad ja juhendavad kogu semestri vältel. Meie vinged tuutorid korraldasid meile näiteks tutvumisüritusi, Halloweeni peo ning ka õpiõhtuid. Kõik need üritused aitasid kursusekaaslastega paremini tuttavaks saada. Kindlasti julgustan ka ise aktiivne olema, sest näiteks minu puhul aitas see paremini seltskonda sulanduda. Liitusin kohe kooli turundusklubiga, kust sain häid tutvusi ning vingeid sõpru ja olin ka näiteks grupitöödes alati pigem see, kes vestlust alustas. Minu jaoks oli aktiivne hoiak hea moodus see esimene kartust tekitav semester läbida ja inimestega kohaneda. Samuti soovitan ülikooli vältel vingetele projektidele ja ettevõtmistele (näiteks nagu teaduskonna jõulupeo korraldamine!) jah öelda. Ka see on hea võimlaus kohata uusi ja huvitavaid inimesi, saada vajalike oskuseid ning sulanduda paremini seltskonda. Isiklikult olen võtnud hoiaku, et kui ma juba koolis olen siis jalg pedaalile ja gaas põhja! Edu tulevastele sisseasjutatele!

Gümnasist, loe lähemalt majandusteaduskonnas õppimise kohta tudengisaadikute lehelt: https://majandus.ut.ee/et/sisu/tudengisaadikud

Majandusteaduskonna erialade kohta leiad info: https://majandus.ut.ee/et/sisu/sisseastumine

 

Image
Rasmus Koppel
TÜ peahoone

Algas sisseastumine Tartu Ülikooli eestikeelsesse esimese astme õppesse

tudengid koridoris

Doktoriõppe põhivastuvõtt lõpeb 15. juunil

Tudengid arutlemas

Mille põhjal teha teadlik erialavalik?