Kurmet Kivipõld kaitses edukalt doktoritööd

Kurmet Kivipõld kaitses 4. mailedukalt doktoritööd <?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

ORGANIZATIONAL LEADERSHIP CAPABILITY AND ITS EVALUATION BASED ON THE EXAMPLE OF ESTONIAN SERVICE ORGANIZATIONS (Organisatsioonilise eestvedamise võimekus ja selle hindamine Eesti teenindus­organisatsioonide näitel)

Juhendaja: professor Maaja Vadi

Oponendid: professor Per Lind (Dr), <?XML:NAMESPACE PREFIX = ST1 />Gotland University, Rootsi

professor Mare Teichmann (Ph.D), TTÜ.

Käesolev doktoritöö on keskendunud kollektiivse eestvedamise kui organisatsiooni terviksüsteemi salvestunud võimekuse uurimisele, defineerides seda organisatsioonilise eestvedamise võimekusena. Doktoritöö eesmärgiks on organisatsioonilise eestvedamise võimekuse mõõtmine ja hindamine näitlikustades seda tema organisatsioonilise efektiivsuse seosega Eesti teenindusorganisatsioonide näitel. Nimetatud eesmärgi esimene pool on pühendatud organisatsioonilise eestvedamise võimekuse hindamise meetodi väljatöötamisele ja teine pool illustreerib seda läbi tema seotuse organisatsioonilise efektiivsusega.

Doktoritöö uudsuseks teoreetilises plaanis on nii organisatsioonilise eestvedamise võimekuse kontseptuaalse kui ka tema mõõtmise raamistiku loomine. Lisaks on doktoritöö uudsuseks teoreetilise baasi loomine organisatsioonilise eestvedamise võimekuse ja organisatsiooni toimimise efektiivsuse vaheliste seoste uurimiseks. Selleks, toetudes teoreetilisele kirjandusele ning sealt tulenevatele argumentidele, on välja töötatud uurimisväited, millised on suunatud paralleelselt nii organisatsiooni funktsioneerimisele kui ka tema tulemuslikkusele.

Teine doktoritöö uudsus seisneb organisatsioonilise eestvedamise võimekuse mõõtmise instrumendi väljatöötamises. See on äärmiselt oluline, kuna organisatsiooni tegevusmustrisse salvestunud kollektiivse eestvedamise fenomeni uurimiseks sobiv mõõtmisinstrument siiani puudus. Doktoritöös väljatöötatud Organisatsioonilise Eestvedamise Võimekuse mõõtmisinstrument (i.k. Questionnaire of Organizational Leadership Capability) on oluline nii akadeemilise kui ka organisatsioonide praktilise töö seisukohtadelt. Akadeemilises kasutuses võimaldab see mõõtmise instrument uurida organisatsioonilise eestvedamise võimekuse fenomeni ja selle seotust organisatsiooni toimimise erinevate aspektidega – organisatsiooni efektiivsus ja tõhusus, organisatsiooni ülesehitus ja innovatsioon jms. Samuti võimaldab see mõõtmisinstrument hinnata organisatsioone nii terviklikult kui ka erinevate tasandite, gruppide, osakondade või üksuste lõikes. Selliselt saadud tulemused ja nende oskuslik tõlgendamine annavad olulist lisaväärtust ka juhtimispraktikutele nende igapäevases tegevuses organisatsioonide arendamise protsessis.

Doktoritöös saadud tulemused saab jaotada kolm põhigruppi. Esiteks, eestvedamise kollektiivse kontseptsiooni edasiarendamine ja vastava teoreetilise raamistiku loomine selle fenomeni omaduste avamiseks ja mõõtmiseks. Teiseks, mõõtmise instrumendi väljatöötamine organisatsioonilise eestvedamise võimekuse hindamiseks, milline avab tee tema omaduste edasisteks uuringuteks. Kolmandaks, otsingulise uuringuga (i.k. exploratory study) organisatsioonilise eestvedamise võimekuse esmaste põhiomaduste väljatoomine.