Uus ettevõtlusõppe mudel ühendab teooria ja praktika

Nelja Läänemeremaa loovettevõtjate ja ettevõtlusõppejõudude koostöös on valminud erineva kogemusega sihtrühmadele suunatud ettevõtlusõppe kontseptsioonid, mis erinevalt varasematest ühendavad paremini ettevõtlusteooriat ja -protsessi. Ettevõtlusprotsessil põhinev õpe aitab jõuda kiiremini efektiivsemate tulemusteni ehk alustada erinevate eluvaldkondade õppuritel tegevust ettevõtjatena.

Ettevõtlusprotsessil põhinev õpe lähtub ettevõtja isiksusest, arvestab tema varasemat elukogemust ning aitab tal ettevõtlustreenerite toel tegevusõppe ja ühisõppimise käigus kavandada omaenda elujõulist ettevõtet.

„Seda mudelit võiks edukalt kasutada ka kõik Eesti kõrgkoolid,“ ütles Tartu töörühma juht, Tartu Ülikooli Ettevõtluskeskuse juhataja professor Tõnis Mets.

Ettevõtlusprotsessil põhinevate õppekavade loomine polnud ainus Soome, Eesti, Läti ja Rootsi loovettevõtluse koolitusvõrgustiku CREAENT kolmeaastase töö tulemus. Projekt toetas lisaks uurimistööle alustavate loovettevõtjate rahvusvahelist koostööd Läänemeremaades.

31. oktoobril lõppenud projektis osalesid Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna koolituskeskus, Aalto Ülikooli väikeettevõtluse keskus Helsingis, Stockholmi Ärikool Riias ja TÜ ettevõtluskeskus. Osalejad uurisid ka ettevõtlusõppe vajadust loovalade üliõpilaste ja noorte loomeettevõtjate seas.

CREAENTi seminaridel osales kokku 300 loovettevõtjat neljalt Läänemeremaalt. Pilootkoolitused toimusid juba tegutsevatele või alustavatele ettevõtjatele või üliõpilastele. TÜ Ettevõtluskeskus piloteeris õppekava ja uut ettevõtlusõppe metoodikat Viljandi Kultuuriakadeemias.

Ettevõtluskeskus arendas projektis edasi Ettevõtluskodu® metoodikat, mida on rakendatud nüüd ka avatud ülikooli ettevõtlusainetes ning koostöös Viljandi Kultuuriakadeemiaga käsitöölistele suunatud projektides. Ettevõtluskodus on praeguseks sündinud rohkem kui 50 osaühingut, mittetulundusühingut, füüsilisest isikust ettevõtjat.

Ettevõtlusõppe metoodika analüüsi ja pilootkoolituse tulemusi kajastab lähemalt mitu ilmumisjärgus teadusartiklit. Näiteks Tõnis Metsa, Mervi Raudsaare ja Kärt Summataveti artikkel ettevõtlusprotsessil põhinevast uuest ettevõtluskoolituse mudelist ootab ilmumisjärge mainekas Springeri kirjastuses.

Projekti CREAENT rahastati Euroopa Liidu Kesk-Balti programmist INTERREG IV A.

CREAENT uuringu tulemused on kättesaadavad nii trükistena kui ka veebis aadressil www.creaent.net.

Lisainfo:
Leeni Uba,
Tartu ülikooli ettevõtluskeskuse nõustaja,
tel: +372 737 6339,
e-post: leeni.uba@ut.ee.