Kaks majandusteaduskonna lõputööd said Eesti Panga teaduspreemia

Keskpanga väljaantava teaduspreemia pälvisid tänavu juhtide korruptiivset käitumist, leibkondade ebavõrdsust ning rahapesu tuvastamist käsitlevad uurimistööd. Tartu Ülikooli majandusteaduskonnast pälvis Eesti Panga teaduspreemia kaks lõputööd – üks doktoritööde kategoorias ja teine magistritööde kategoorias.

Eesti Panga teaduspreemia võitis doktoritööde kategoorias Gaygysyz Ashyrov teadusartikli „Role of managerial traits in firm-level corruption“ eest. Uurimuses vaadeldakse korruptiivse käitumise seoseid firmajuhtide isikuomadustega. Töös käsitletakse näiteks selliseid isikuomadusi nagu valmidus riskeerida ja uuendustega kaasa minna ning hinnatakse seda, kuidas need on seotud korruptiivse käitumisega, täpsemalt pistiseandmisega. Gaygysyz Ashyrovi teadusartikkel on esimene, mis analüüsib seda teemat kasutades ettevõtte taseme andmestikku. Gaygysyze doktoritöö juhendaja oli rakendusökonomeetria vanemteadur Jaan Masso (PhD).

Magistritööde kategoorias võitis Tartu Ülikooli majandusteaduskonnast teaduspreemia Kseniia Kasianova. Tema magistritöö teemaks oli „Detecting money laundering using the Hidden Markov Model", mis keskendus rahapesu tuvastamisele, kasutades selleks nn peidetud Markovi mudelit. Töös näidati, et eelnimetatud mudel omab rahapesu tuvastamisel eeliseid võrreldes tavapärasemate varem rakendust leidnud meetoditega nagu näiteks klasterdamise algoritmid. Uurimistööd peeti märkimisväärseks eelkõige teema päevakohasuse tõttu. Samuti on uurimus hea näide selle kohta, kuidas kasutada uuenduslikke uurimismeetodeid praktiliste uurimisküsimuste lahendamiseks. Kseniia magistritöö juhendaja oli matemaatilise statistika lektor Kaur Lumiste (PhD)

Pikem lugemine Eesti Panga kodulehel.

Urmas Sepa mälestusele pühendatud teaduspreemia annab Eesti Pank 2020. aastal välja 18. korda. Teadustööde konkursiga soovitakse avaldada tunnustust silmapaistva uurimistöö eest, ergutada teadustegevust majandusteaduse valdkonnas ning väärtustada õpinguid, mille eesmärk on omandada teaduskraad. Alates 2011. aastast on teaduspreemiat välja antud kahes kategoorias: doktoritööl põhineva või doktoriõpingute raames läbi viidud uurimistöö ning magistriväitekirjal põhineva või magistriõpingute raames läbi viidud uurimistöö eest.

Urmas Sepp (1956–2002) oli alates 1993. aastast Eesti Panga makromajanduse, hiljem majandusuuringute osakonna juhataja.