Startup Dayl peetud teaduspõhiste ettevõtete välkkõnede võistluse Nordic Pitch Match võitis Läti ettevõte Catalyco

Täna lõppeva Baltimaade suurima ärifestivali Startup Day ühe põnevama välkkõnede võistluse Nordic Pitch Match võitis Läti materjalitehnoloogia iduettevõte Catalyco

Ettevõtte meeskond koosneb kogenud keemiatööstusinseneridest ja teadlastest, kes soovivad vähendada vee kasutamist ja reostuse tekkimist kummi-, keraamika- ja klaasitööstuses. Nende tehnoloogia võimaldab kasutada neis tööstusharudes tsinkoksiidi senisest palju väiksema ökoloogilise jalajäljega.  

Võitja selgitati välja välkkõnede võistlusel, mille žüriisse kuulusid ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt, Tartu Ülikooli investeerimisettevõtte UniTartu Ventures juht Mart Maasik ning Startup Estonia projektijuht Inga Kõue. 

Võidumeeskonnale andis rändkarika üle Andres Sutt, kes kutsus võitjaid oma ettevõtet tooma Eestisse ja asuma ka ise Eesti e-residentideks. Tartu Ülikooli esindanud meeskondadest valiti välja kaks: süsinik-nanomaterjalide tootja UpCatalyst ja satelliitide kalibreerimisega tegelev Hypstar. Mõlemad said pääsme 29. oktoobril Berliinis toimuvale üleeuroopalisele teadusmahuka ettevõtluse ärivõistlusele StageTwo, mida korraldatakse esimest korda GATE-1 konsortsiumis osalevate kõrgkoolide meeskondade vahel.  

Nordic Pitch Match on Tartu Ülikooli algatatud ülikoolide teaduspõhiste ettevõtete välkkõnede võistlus, mis toimus sel aastal juba viiendat korda. Üritus sai alguse Tartu Ülikooli koostööst Turu, Uppsala ja Helsingi ülikooliga. Nüüdseks on võistlusel osalejate ring laienenud ning sel korral oli osalejaid neljast riigist ja kuuest ülikoolist.

Sel aastal oli võistlustules viis Tartu Ülikoolist välja kasvanud meeskonda. Neli neist osaleb jätkuvalt Tartu Ülikooli hargettevõtete eelinkubatsiooniprogrammis ja üks (Planinvent) on jõudnud Tartu Teaduspargi S2B Launchpadi teaduspõhiste ettevõtete inkubatsiooniprogrammi. 

„Teaduspõhiste idufirmade aeg on kätte jõudnud. Huvi meie teadlaste asutatud ettevõtete vastu aina kasvab. Nii riik kui ka investorkogukonnad ootavad meilt üha aktiivsemat koostööd,“ kommenteeris Nordic Pitch Matchi vastu kasvanud huvi Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Kristel Reim. „Seekord läks võit Lätti, aga küll me selle järgmisel aastal tagasi Tartusse toome,“ lisas ta lootusrikkalt. 

Lisateave: Aivar Pere, Tartu Ülikooli ettevõtluse nõustaja, 515 8498, aivar.pere@ut.ee