TÜ Ideelabor toob parimad Ukraina tudengitiimid Startup Dayle

17. detsembril Kiievis toimunud noorte äriideede arendusprogrammi Yep!Starter finaalvõistlusel võitis peaauhinna ja pileti Startup Dayle meeskond Fonetify, kelle veebiplugin on abiks ingliskeelse teksti korrektsel hääldamisel.

Võiduidee autor Serh Kruchok ütles, et Yep!Starteri programm aitas neil oma ideed arendada. „Õppida ei olnud alati kerge, kuid saime vajalikud teadmised ja kontaktid, et oma idee ellu viia. Oleme väga õnnelikud võidu ja võimaluse üle esitleda oma ideed Eestis Startup Dayl.“

Programm Yep!Starter annab töötubades toimuva õppe kaudu praktilisi oskusi selleks, et arendada idee ärimudeliks.

Kiievis alustatud programm põhineb TÜ Ideelabori parimal kogemusel ja seda viiakse ellu Ukraina ülikoolidele suunatud praktilise ettevõtlusõppe arendamise projekti raames.

Ideelabori koostööpartner on mittetulundusühing Platform for Innovative Partnership, mis kujundab Ukraina ülikoolidevahelist ettevõtlusalast ökosüsteemi.

Sügisel kandideeris Yep!Starteri programmi ligi 200 üliõpilast, kellest pooled said võimaluse osaleda. Oktoobris moodustunud 15 ambitsioonikast meeskonnast pääses finaalvõistlusele üheksa.

Žürii liikme, Ideelabori juhi Maret Ahoneni sõnul olid kõik tiimid teinud kolme kuu jooksul oma ideega innukalt tööd ning žüriile esitlusi tehes jagati asjakohaseid selgitusi ja tulevikuplaane. „Õhus oli tunda pidulikkust, pinget ja ärevust korraga, sest kõikide soov oli anda endast parim ja võita auhind – sõit Tartusse ja pääs esitluslavale ärifestivalil Startup Day.“

Kevadperioodil osales 18 meeskonda ja võitjaks valiti GiftHub, kelle neli liiget said samuti auhinnaks reisi Tartusse Startup Day ärifestivalile.

Programmis osales üliõpilasi kümnest Ukraina ülikoolist, neist suurimad olid Kiievi Riiklik Majandusülikool, Kiievi Tarass Ševtšenko nimeline Rahvusülikool ja Riiklik Lennundusülikool.

Koostööpartneri Andriy Zaikini sõnul on programmi Yep!Starter elluviimine koostöös TÜ Ideelaboriga aidanud täiustada eelinkubatsiooni programmi metoodikat. „Koos kolleegidega TÜ Ideelaborist oleme Ukraina üliõpilasi väga palju inspireerinud,“ lisas ta. Programmis osalemiseks korraldati konkurss, kuhu laekus üle 500 avalduse. Kokku lõpetas programmi 33 meeskonda. „See oli nii meie organisatsiooni kui ka programmis osalevate tudengite jaoks erakordne kogemus. Loodame väga, et koostöö Tartu Ülikooliga jätkub ka järgmisel aastal,“ ütles Zaikin.

Projekti „Praktilise ettevõtlusõppe arendamine Ukraina ülikoolides toetudes Eesti parimale praktikale“ rahastatakse välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi vahenditest.

Lisateave: Piret Arusaar, TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse Starter programmijuht, 516 2945, piret.arusaar@ut.ee