Delfi Meedia/Karli Saul

Tartu Ülikooli külastasid Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia

Riigivisiidi käigus külastasid Tartu Ülikooli Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia. Ülikoolipere oli oodatud kuningapaari tervitama ülikooli aulasse, peahoone ette ja Gustav II Adolfi monumendi juurde.

Ametlikku delegatsiooni kuulusid Rootsi valitsuse, saatkonna ja kuningakoja esindajad. Kuningapaar oli Eestis president Alar Karise kutsel. President saatis koos proua Sirje Karisega neid kogu visiidi vältel.

Kuningapaari ja ametliku delegatsiooniga kohtus Tartu raekoja platsil linnapea Urmas Klaas ning üheskoos liiguti Tartu Ülikooli peahoone poole. Kuningapaari võttis peahoone ees vastu rektor professor Toomas Asser koos abikaasaga. Linnarahvas oli oodatud Raekoja platsile ja peahoone ette Nende Majesteete tervitama.

Pärast seda pidas rektor Toomas Asser peahoone aulas kõne ja Rootsi kuningapaar tegi sissekande auraamatusse. Allkirjastati hea tahte lepe koostööks, mille eesmärk on muu hulgas tuua rektori regaalid – kaks valitsuskeppi, rüü ja pitsatid – Tartu Ülikooli 400. aastapäevaks ajutiselt ülikooli muuseumisse näitusele. Praegu asuvad regaalid Põhjamaade muuseumis Stockholmis. Ülikoolipere ja kõik teised huvilised olid oodatud aulasse tseremooniat vaatama.

Edasi suundus kuningapaar Gustav II Adolfi ausamba juurde, kus linnarahvas sai kuninga ja kuningannaga samuti kohtuda. Siis liiguti Tartu Ülikooli muuseumisse, misjärel suundus kuningas Carl XVI Gustaf Delta keskusesse, kus talle anti teavet Eesti ja Rootsi koostöövõimalustest. Kohtumisel osales ka samal päeval Tartus olev Rootsi äridelegatsioon, kes oli enne seda tutvunud Tartu Ülikooli Eesti geenivaramuga ning Delta keskuses Eesti teadusmahukate ettevõtete ning ülikooli mõjukate õppe- ja teadussuundadega.

Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi ja kuninganna Silvia riigivisiit kestis 2.–4. maini. 4. mail väisas Rootsi kuningas veel Eesti Maaülikooli ja Eesti Rahva Muuseumi ning istutas Tähtvere dendroparki puu.

Rootsi kuningapaar tegi kuningliku visiidi iseseisvuse taastanud Eestisse 1992. aasta aprillis ja eravisiidi 2002. aasta mais. 2007. aasta oktoobris osales kuninganna Silvia Tartu Ülikooli 375. aastapäeva juubelipidustustel. Eestit on 2014. ja 2018. aastal külastanud ka Rootsi kroonprintsess Victoria ja prints Daniel.

Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia Tartu Ülikoolis. Gustav II Adolfi mälestussamba pidulik avamine, 23.04.1992. Foto: Eduard Sakk, Tartu Ülikooli muuseum

kuninglik visiit

Fotol vasakult Tartu Ülikooli rektori abikaasa Karin Asser, Rootsi kuninganna Silvia ja kuningas Carl XVI Gustaf, ülikooli rektor Toomas Asser, Eesti president Alar Karis ja presidendi abikaasa Sirje Karis ning Tartu linnapea Urmas Klaas Tartu Ülikooli peahoone ees. Foto: Karli Saul, Delfi Meedia

Vaata lisaks:

Deeptech. RAEng_Publications Pixabay

Süvatehnoloogia foorum toob kokku valdkonna eksperdid Kesk- ja Ida-Euroopast

Innovatsioon ja tulevikutehnoloogia

Euroopa innovatsioonivõrgustiku toetusvõimaluste infopäev

Business Administration Study Session

Get premium quality education! The University of Tartu offers all level study programs in English.