Kaks majandusteaduskonnaga seotud projekti said EMP Balti teaduskoostöö programmis positiivse rahastusotsuse

Leedu Teadusnõukogu EMP Balti teaduskoostöö programmi teise vooru projektide hulgas said positiivse rahastusotsuse projektid LIFT ja Global2Micro projektid, mille Tartu Ülikooli meeskondade juhtideks on rakendusökonomeetria vanemteadur Jaan Masso ja rakendusliku majandusteaduse professor Priit Vahter.

Projekt „The Economic Integration of the Nordic -Baltic Region through Labour, Innovation, Investments and Trade“ (LIFT)

Projekti LIFT eestikeelne täisnimetus on „Põhja- ja Baltimaade regiooni majandusintegratsioon läbi töö, innovatsiooni, investeeringute ja kaubanduse“. Projekti raames uuritakse Põhja-Balti regiooni sotsiaal-majandusliku integratsiooni senist kulgu ja tulevast potentsiaali läbi tööjõu voogude ja välisrände, innovatsiooni välismõjude ja tehnoloogia ülekandumise, otseste välisinvesteeringute ja kapitali voogude, füüsiliste kaupade ja teenuste kaubanduse. Uurimuses vaadatakse eraldi erinevate regionaalse integratsiooniga seotud poliitikamuutuste mõjusid nagu Euroopa Liidu itta laienemine 2004 aastal, majandusagente mõjutavate seaduste muutusi ja muid muutusi ligipääsus teiste riikide turgudele. Saadud teadmised regionaalsest integratsioonist Põhja-Balti regioonis leiab kasutamist tõstmaks teadlikkust Põhja ja Balti riikide majandusliku ja poliitilise koostöö potentsiaalist. Projekti juht Tartu Ülikoolis, Jaan Masso, kommenteeris, et antud projekt annab suurepärase võimaluse rakendada ja integreerida TÜ majandusteaduskonna tugevusi regionaaluuringute, tööturu, otseste välisinvesteeringute, väliskaubanduse ja innovatsiooniuuringute valdkonnas. Projektil on ka oluline panus järeledoktorantuuri ja doktoriõppesse.

Projekti kestvus: 01.01.2021-31.12.2023
Konsortsium: Tartu Ülikool, Vilniuse Ülikooli, Läti Ülikool, Stockholmi Kõrgema Majanduskool Riias ja Norra Transpordiökonoomika Instituut.
Tartu Ülikooli projektimeeskonda kuuluvad: Jaan Masso, Tiiu Paas, Maryna Tverdostup, Gaygysyz Ashyrov, Liis Roosaar, Luca Alfieri, Laura-Helena Kivi, Ilona Pavlenkova.

Projekt „Micro-level responses to socio-economic challenges in face of global uncertainties“ (Global2Micro)

Projekti Global2Micro eestikeelne täisnimetus on „Mikrotasandi mõjude avaldumine sotsiaal-majanduslikele väljakutsetele ülemaailmse ebakindluse kontekstis“. Vilniuse Ülikooli teadlaste poolt juhitud projekti eesmärgiks on jõuda sügavama arusaamiseni sellest, kuidas ettevõtted kohanevad ülemaailmse ebakindlusega, mis on tingitud sündmustest nagu näiteks USA poliitiliste prioriteetide muutumine ja riigi algatatud kaubandussõda, Brexit, Hiina majandusliku ja poliitilise mõjuvõimu suurenemine ning koroonaviiruse pandeemia ja sellest tingitud majanduste sulgemine.  Projekti raames uuritakse Eesti töörühma poolt muuhulgas ettevõtete kohanemist väliskaubandusšokkidega, sh muutusi ekspordi struktuuris ja kaubandusšokkide mõju ettevõtete tootlikkusele.

Kestvus: 01.01.2021-31.12.2023
Konsortsium: Vilniuse Ülikool,  Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, BI Norra Ärikool, Balti rahvusvahelise majanduspoliitika uuringute keskus BICEPS, Tartu Ülikool ja Hong Kongi Teadus- ja Tehnikaülikool
Tartu Ülikooli projektimeeskonda kuuluvad: Priit Vahter, Mathias Juust

Rohkem infot EMP Balti koostööprogrammi eelvooru tulemuste kohta leiab siit (ENG).