Autor:
Tartu Ülikooli Startup Lab

Tartu Ülikooli Startup Lab lõpetab tegevuse

Startup Lab, endise nimega Ideelabor,  alustas tegevust aastal 2013 eesmärgiga arendada ülikooliga seotud ettevõtlust, võimaldada üliõpilastel õppekavaväliselt testida oma ideid ja luua prototüüpe. 2023 detsembris lõpetab Startup Lab tegevuse.

Ideelabori loomist toetas tolleaegne Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura ja tegevusi viis ellu Kalev Kaarna. Üsna pea loodi Ideelabori juurde ka teaduspõhiste äriideede fond Vega. Parimaid projekte premeeriti kuni 10 000 euro suuruse stipendiumiga. Üheks tuule tiibadesse saanud ettevõtteks on näiteks Christal Space, mis täna valmistab NASA jaoks kuule saadetavaid kaameraid.

2015 aastal koliti peamajast majandusteaduskonda ja juhi teatepulga võttis üle Maret Ahonen. Sel ajal asutati ka ettevõtlus ja innovatsioonikeskus ja prof Andres Kuusiku eestvedamisel ning Kõrgema Kunstikooli Pallas üliõpilaste loovtöö tulemusel sai Ideelabori ruum rõõmsad värvid ja sisekujunduse.

Tegevuste eesmärk oli endiselt üliõpilastele suunatud tegevuspõhine ettevõtlusõpe ning ülikoolis ettevõtliku vaimu edendamine. Koos käidi ka nädalavahetustel ja viidi ellu alustava ettevõtja programmi Tramm11 ja Tramm. 2015 aastal alustati ka rahvusvahelise programmiga NGAL(Network Globally, Act Locally),  mis tõi kokku kahe USA ülikooli ja Tartu ülikooli ettevõtlikud üliõpilased ja mentorid. See oli unikaalne projekt, mis võimaldas kogemuste vahetust mitte ainult üliõpilaste vaid ka paljude ettevõtlike ja ettevõtlusõpet toetavate inimeste vahel. NGAL projekti viidi ellu viis aastat ja elluviimist toetas Harry Huge Foundation. Osalejad said nii USA kui ka Eesti ettevõtluse mentorite toel tegeleda oma ideearendusega ja esitleda ärimudeleid nii Eestis kui USAs. USAst pärit osalejad olid vaimustuses meie iduettevõtluse ökosüsteemist ja digilahendustest.

Võimsa tõuke Ideelabori tegevustele andis üle-eestilise ettevõtlusõppe programmi Edu ja Tegu käivitamine 2016 aastal. 8 kõrgkooli ja ettevõtluse tugisüsteemi koostöös töötati välja eelinkubatsioni-programmi Starter kontseptsioon ja koos asuti seda erinevate ülikoolide eestvedamisel rakendama. 

Tartu Ülikoolis muutus Starter-tartu programm kohe populaarseks. Llisaks viidi tegevusi ellu ka Narvas ja Pärnus. Kokku on Tartu Ülikoolis Starteri lõpetanud 337 tiimi. Starteri töötubasid tegime ka kutsekoolides ja gümnaasiumides Eesti erinevates piirkondades, Kuressaarest Sillamäeni.

Starter programmi eripäraks on tugev seotus iduettevõtluse kogukonnaga. Kõik mentorid või töötubade läbiviijad on praktilise kogemusega spetsialistid, kes jagasid oma parimat kogemust, head nõu ning võrgustiku kontakte. Legendaarseks muutus ka kaks korda aastas toimuv noorte äriideede võistlus Kaleidoskoop. Ärifestivali Startup Day algusaastast alates said üliõpilased võimaluse esitleda oma ärimudeleid Startup Day Liftikõne laval ja see oli sündmus, mis tõi uusi kontakte ja võimalusi.

Tagasivaatena leiab 2023 aasta sügise programmi osaleja Smaragda Luchia Sarana, et; “See on olnud üks kõige mõjukam kursus, mis mul elus olnud on. Kui tavalises koolitunnis sa käid ja kuulad, siis Starter programmis saime praktikas asju kohe läbi katsetada ja see andis nii palju juurde.”

Starter programmi eripäraks oli ka see, et programmiga võisid liituda kõik soovijad, olenemata õppeasutusest ja haridustasemest. Starter soodustas mitmekülgsete oskuste ja haridustasemete üleste tiimide teket. Mitte vähem oluline polnud ka ingliskeelne töökeel, mis muutis õpikeskkonna  rahvusvaheliseks. Mitmed Starteri tiimid on osalenud Ajujahi võistlusel ja jõudnud ka paremate sekka, liikunud edasi erinevatesse inkubaatoritesse või jätkanud ettevõtluses. Starter programmi koostoimel kujunes Eesti iduettevõtluse ökosüsteemis noorte eelinkubatsiooni toetav mentorite võrgustik. Üks oodatumaid sündmusi oli mentorüritus Mentor Feedback Carousel, kus osales aastas ligi 40 mentorit, kes aitasid tudengi tiimidele fokusseerida oma eesmärki ja selle poole liikumist.

Image
Startup Lab1.JPG

Liftikõne treeneri ja mentori Gleb Maltsevi sõnul on see programm aidanud tuhandetel üliõpilastel mõista ettevõtluse olemust praktikas. “Kui osalejatest ei saa kohe ettevõtjaid, siis suurim väärtus nende jaoks on omandatud oskused, mida saab kasutada nii avalikus kui ka erasektoris. Programm tugevdab üliõpilaste probleemi lahendamise oskusi ja edukust isiksusena”, lisab Gleb Maltsev.

Starter Eesti programmijuht Piret Arusaare sõnul on Starter programmis üle-eesti kasulikke teadmisi ja mentortuge saanud üle 7000 õppuri.  Programmi on lõpetanud üle tuhande meeskonda. “Päris muljetavaldav arv. Starter programm on toetanud projektipõhise ja interdistsiplinaarse õppe rakendumist koolides. Pakkusime ettevõtlusest enam huvitatud õppuritele keskkonda, kus testida oma ideed, arendada meeskonnatöö- ja ettevõtlusoskusi ning saada osa startup kogukonnast, seda nii mentornõustamise kui uute kontaktide kaudu. See on kapital, mille väärtus ajas ainult kasvab, kui seda tulevikus enda kasuks tööle panna. Ettevõtlikku vaimu noortes jagub ja on väga tore, et Startup Lab’l oli võimalus seda ülikoolis võimendada”, lisab Piret Arusaar. 

Startup Lab on olnud partneriteks paljudele organisatsioonidele ja viinud koostöös partneritega ellu mitmeid rahvusvahelisi ettevõtlusõppe projekte.  Näiteks nagu Eesti ja Läti idufirmade eelkiirendi EstLat Accelerate, tervishoiuvaldkonna innovaatiliste ideede arendamise toetamiseks loodud Smart-Up Lab ja e-Boat, jätkusuutlikkuse ja roheideede eelinkubatsiooni programm GreenHExahon

Kõige pikema ajalooga (alates 2016) on olnud koostöö Ukrainas tegutseva ühendusega Platform of Innovative Partnership (bränd YEP), mis pakub üliõpilasele suunatud praktilist ettevõtlusõpet Ukraina ülikoolidele. Koostöös YEP’i eestvedajatega kohandati Starter eelinkubatsiooni programm Ukraina vajadustele ja partnerite eestvedamisel viiakse tänaseni Ukraina ülikoolides ellu Starter eelinkubatsiooni programmi. Samuti anti oma panus praktilise ettevõtlusmooduli arendamisse, mis liideti õppekavadesse ligi viiekümnes Ukraina ülikoolis. Olenemata puhkenud sõjast, viiakse hetkel ellu Ukraina ülikoolide õppejõude ja ettevõtlusega koostöösuhteid arendavat projekti UnivEntre. 100-le õppejõule on väljastatud Tartu Ülikooli täienduskoolituse tunnistus ja parimad 3-minutiliste teaduspõhiste ideearenduste esitlejad on kutsutud Tartusse, ärifestivalile Startup Day.

Startup Labi juhi Maret Ahoneni sõnul on Startup Lab olnud sadadele üliõpilastele esimene kokkupuutekoht praktilise ettevõtlusega. See oli koht, kus sai testida ka oma kõige pöörasemate ideede elujõulisust ja teha seda valdkondliku mentori juhendamisel. Mentorid suhtuvad tiimidesse täie tõsidusega ja mitmed endised üliõpilased on nüüd ise mentorid.

 ” Viimased 8 aasta jooksul on mul olnud võimalus luua inspireeriv õpikeskkond tuhandetele ettevõtlikele noortele, sh ka neile kes on kahelnud oma võimetes ja oskustes. Startup Lab on vaieldamatult loonud kogukonna ja mõjutanud paljude  noorte isiksuslikku ja professionaalset arengut ning ettevõtlikku meelelaadi. Noorte ideed inspireerisid ka mind”, lisab Maret Ahonen.

Iga lõpp on millegi algus! 

Hüvasti Ideelabor/Startup Lab 2013-2023

Image
Startup Lab1.JPG

 

Deeptech. RAEng_Publications Pixabay

Süvatehnoloogia foorum toob kokku valdkonna eksperdid Kesk- ja Ida-Euroopast

Tartu Ülikool tutvustas Ukraina ülikoolidele ettevõtluskoostöö parimaid tavasid

Teispäeval, 12. märtsil toimunud veebipõhine koostöökonverentsil Ukraina ülikoolide õppejõududele keskenduti ettevõtlusõppe ning ülikoolide ettevõtluskoostöö tugevdamisele.
Innovatsioon ja tulevikutehnoloogia

Euroopa innovatsioonivõrgustiku toetusvõimaluste infopäev