Erakogu

Mark Kantšukov kaitseb doktoritööd „Valuation of companies under the distributed profit taxation system“

14. novembril kell 14.15 kaitseb Mark Kantšukov majandusteaduste erialal doktoritööd Valuation of companies under the distributed profit taxation system („Ettevõtete väärtuse hindamine jaotatud kasumi maksustamise süsteemi tingimustes“).

Juhendajad:
kaasprofessor Priit Sander, Tartu Ülikool

professor Toomas Haldma, Tartu Ülikool

Oponendid:
professor Stefan Dierkes, Göttingeni Georg Augusti Ülikool
professor Aaro Hazak, Tallinna Tehnikaülikool

Kokkuvõte
Doktoritöös uuritakse ettevõtete väärtuse hindamist jaotatud kasumi maksustamise tingimustes. Konkreetsemalt käsitletakse seda, millised on jaotatud kasumi maksustamise süsteemi järelmid ettevõtete väärtuse hindamise jaoks. Doktoritöö keskendub eeskätt üldtuntud teoreetiliste väärtuse hindamise mudelite kohandamisele jaotatud kasumi maksustamise süsteemi eripäradega. Hindamismudelite tulumaksualast kohandamist teostatakse nii tulu-, turu- kui ka varapõhise väärtuse hindamise lähenemiste lõikes. Autori põhitees seisneb selles, et jaotatud kasumi maksustamise tingimustes tegutsevate ettevõtete väärtust ei saa hinnata sarnaselt teistes, eeskätt klassikalise tulumaksusüsteemi tingimustes tegutsevate ettevõtete väärtusega – jaotatud kasumil põhineva tulumaksu mõju ettevõtte väärtusele on teistsugune võrreldes tavapärase tulumaksustamisega. Töö põhiosa moodustavad viis avaldatud teadusartiklit, millest neli on teoreetilised ja üks empiiriline: teoreetilised artiklid käsitlevad erinevaid väärtuse hindamise mudeleid ja nende tulumaksualast kohandamist, empiiriline artikkel tugineb Eesti finantspraktikute küsitluse raames saadud vastustele. Teoreetiliste artiklite tulemused viitavad sellele, et jaotatud kasumi maksustamise tingimustes tegutseva ettevõtte (omakapitali) väärtus on kõrgem võrreldes teistes, eelkõige klassikalise tulumaksusüsteemi tingimustes tegutseva ettevõtte (omakapitali) väärtusega. Jaotatud kasumi maksustamise süsteemi eripärad avalduvad iga väärtuse hindamise lähenemise puhul. Samuti tuleks arvestada jaotatud kasumi maksustamise aspektidega ka ettevõtete kasumlikkuse hindamisel. Küsitluse tulemused viitavad sellele, et Eesti finantsprofessionaalide lähenemine jaotatud kasumi maksustamise eripärade käsitlemisele väärtuse hindamisel ei ole ühetaoline. See on seotud paljuski väärtuse hindajate erisuguse lähenemisega väärtuse hindamisele kui sellisele. Doktoritöö oluliseks panuseks saab pidada asjaolu, et selles töötati välja konkreetsed mudelid, mida saab rakendada reaalsete jaotatud kasumi maksustamise ja klassikalise tulumaksusüsteemi tingimustes tegutsevate nii finantsiliselt võimendamata kui ka võimendatud ettevõtete väärtuse hindamiseks.

Kaitsmine toimub Narva mnt 18–1018 ja veebis.

Doktoritöö: https://hdl.handle.net/10062/93813

Mark-Kantšukov