Mõõduvõtu säravamad ideed osalevad Delta X finaalis

TÜ ettevõtlusõppe ettevõtlus- ja projektiideede kaitsmisel Mõõduvõtt valiti välja säravamad ideed, mis võistlevad nüüd suurel tudengite ja gümnasistide võistlusel Delta X, mis leaib aset 27. jaanuaril.

Seekordsest mõõduvõtust võttis osa rekordiliselt 59 tiimi erinevatel erialadelt. Üritus toimus detsembrikuus veebi vahendusel. Kokku osales 200 üliõpilast nii bakalaureuse-, magistri- kui ka doktoriõppe õppeastmetelt ja 17 žüriiliiget.

Žürii liige Kajar Lember kommenteeris võistlust: „Nagu ikka tuleb noortelt ägedaid ideid. Vahva on see, et mõtteid oli seinast-seina omanäolisest toidukohast ja sotsiaalteenustest kõrgtehnoloogiani. Loodame, et mõned ideed leiavad ka reaalses elus rakenduse ja nii mõnestki plaanikoostajast saab edukas ettevõtja.“

Nii mõnigi idee, mille teostus ehk vajaks lisanduvat tööd, sai kõigest hoolimata tunnustust. Näiteks võiks tuua idee, mille kohaselt planeeriti rajada kohvik, kus lisaks toitlustusele on võimalik mängida lauamänge ja korraldada ka mängude turniire. Komisjon soovitas aga kuluka kohvikurajamise asemel luua mänge rentiva ja mänguüritusi korraldatava ettevõtte peale, kes saaks oma tegevuspaigana ära kasutada olemasolevate kohvikute-restoranide ruume. Arvestades taamal terendavat uut lukustamist, on see idee igati päevakohane.

Delta X-l võistlevad 27. jaanuaril sotsiaalse innovatsiooni ja uute start-up ideede kategooriates nii Mõõduvõtult kui ka Tartu Ülikooli Startup Labist tulnud ideed. Samuti on võistlustules otseregistreerunuid.

Delta X võistluse projektijuht Mare Vahtre kommenteeris: “Delta X on esmakordselt toimuv võistlus ning selle raames oleme ühe katuse alla toonud neli erinevat valdkonda. Kõikides nendes valdkondades näeme väga huvitavaid ja põnevaid lahendusi, mis on selge märk noorte loovusest ja ambitsioonikusest tuleviku suunas. Oleme seeläbi andnud kõikide gümnasistidele ja tudengite võimaluse enda oskused ja omandatud teadmised proovile panna. Võistluse osalejate aktiivsus ning arv näitavad, et taoline võistlus on kindlasti vajalik ning loodame järgnevatel aastatel enda haaret veelgi suurendada.”

Žürii valis Mõõduvõtult Delta X 2021 võistlusele:

Uute start-up ideed kategoorias ideed:

• VELUM - Purjeriidest jakid ja muud tooted
  • Iselagunev hauaküünal
  • Spordipsühholoogilise funktsiooniga treeningpäevik
  • Pelmeenikohvik
  • Sõidujagamise äpp Ride Me
  • Print on demand e-platvorm

Sotsiaalse innovatsiooni kategoorias ideed:

• Platvorm tudengite erialaste teadmiste rakendamiseks
  • e-keelepraktika
  • Õnnelikud suhted
  • LearNet
  • OÜ Turvaline Tee
  • Laste arenduskeskus
  • Kõrgkooli sisseastumise konsultatsioon

Ettevõtlusideed valis välja žürii, kuhu kuulusid nii ettevõtete esindajad kui TÜ ettevõtlusõppe õppejõud:
Kajar Lember (ettevõtja ja konsultant), Ott Pärna (ettevõtja ja külalisprofessor), Kaire Miljan (ettevõtja ja konsultant), Vaido Mikheim (Tartu Teaduspargi projektijuht), Tiina Leosk (Leoski Koolitus - ettevõtja, koolitaja, nõustaja, mentor), Kaarel Lehtsalu (Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ekspert), Aivar Pere (TÜ Ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse ettevõtluse nõustaja), Piia Vettik-Leemet (TÜ ettevõtluse õppetool), Anneli Lorenz (TÜ ettevõtluse õppetool), Kaire Vahejõe (TÜ ettevõtluse õppetool), Juta Jaani (TÜ ettevõtluse õppetool), Merike Kaseorg (TÜ ettevõtluse õppetool), Mervi Raudsaar (TÜ ettevõtluse õppetool), Tõnis Mets (TÜ ettevõtluse õppetool), Siim Läänelaid (TÜ doktorant ja konsultant), Katre Kikas ja Romet Piller (Haridusinnovatsiooni magistrandid).

Majandusteaduskonna ettevõtluse õppetooli aineid on võimalik õppida Tartu Ülikooli kõigil õpptasemetel. Iga-aastselt läbib aineid u 1000 üliõpilast. Õppe käigus tekkinud ideed on jõudnud TÜ hargettevõtete programmi, Startup Labi, Tartu Loomemajanduskeskusesse, saavutanud kõrgeid kohti Ajujahil ning ka otse turul tegutsema hakanud. Käimas on uue semestri ainetele registreerumine ja kõik kellel on idee ning soovivad seda arendada, on oodatud ainetele. Õppeainete kohte leab lisainfot siin

Lisateave: Mervi Raudsaar, Tartu Ülikooli ettevõtluse õppetooli juhataja, 737 6362, mervi.raudsaar@ut.ee