Tudengid võtsid mõõtu oma ettevõtlusideede ja spinn-offidega

Tudengite kevadsemestril ettevõtlusainetest välja kasvanud ettevõtlusideede mõõduvõtu eelvoor oli 10. mail majandusteaduskonna hoones J. Liivi tn 4. Neist parimad võtsid mõõtu koos doktorantide spinn-off-ettevõtetega Delta konverentsil 17. mail. 

Mõõduvõtt kutsuti ellu, et anda kõigi valdkondade ettevõtlusaineid õppivatele üliõpilastele kogemus, kuidas tutvustada ja esitleda oma ettevõtlus- ja projektiideid. Tähtis on teha seda nii, et kuulaja oleks valmis kaasa mõtlema ja idee elluviimist mingil moel – näiteks hea sõnaga, oma võrgustikuga või rahastuse otsimisel – toetama. Rõhk polnud võistlemisel, vaid osavõtul, et saada uue idee esitamise kogemust ja tagasisidet. Tähendab ju „mõõtu võtma” – võimeid võrdlema, jõudu katsuma; eeskuju võtma. Vaata 17. mail toimunud mõõduvõtu pilte siit.

Kevadsemestril oli võimalik õppida ettevõtluse aluseid ja äriplaani, sotsiaalset- ja väikeettevõtlust ning praktilist loovettevõtlust. Juba ettevõtjana tegutsejatele oli mõeldud õppeaine "Kasvuettevõtlus", magistrantidele "Ettevõtlus ja innovatsioon".

Žürii liikmed, ettevõtjad Kaire Miljan ja Enn Kaarna ning ülikooli ettevõtlusnõustaja Aivar Pere andsid oma küsimuste ja soovitustega esinejatele märku, kuidas ideedega edasi liikuda, et need elujõulised oleksid. Aivar: "Mõõduvõtt võimaldab žürii peal proovida oma mõtet – kas see ka päriselus toimib. Kui seda ei saa teada, võib kirjutada järgmised 20 lehekülge ilusat ideed, aga vales suunas". Kaire: "Mõõduvõtul võtab iga äriidee eelkõige iseendaga mõõtu".

Esitleti põnevaid ideid. Hästi oli läbi töötatud näiteks rattapoe ärimudel, kus kavatsetakse hakata valmistama jalgrattaid tellimustööna, sh Eestis disainitud rattaraamidest – eks jalgratast võibki ikka ja jälle leiutada. Taaskasutust silmas pidades pakuti välja täiustatud taarasüsteem. Aina targemaks muutuvate autode jaoks võiks kasulik olla autoklaasikaamerate kalibreerimise mobiilne süsteem, põllumajanduslike haakeseadmete jaoks aga töötunnilugeja.

Mitu ideed oli sellest, kuidas panna inimesed rohkem liikuma, kas jalutuskäigul huvitavatesse paikadesse (tiim Hendrik ja Liise), uusi treeningukaaslasi otsides (Sportwise) või padelit mängides. Lüganuse valla noortega koos on aga plaan luua Selge Baar. Praktilise loovettevõtluse aine tiimi plaan on rajada muusikalikool. Põhjalikult oli ettevõtluse ja innovatsiooni aines ette valmistatud idee, kuidas pakkuda sõpruskondadele ja peredele elamusturismi koos majutuse, töötubade jm huvitavaga.

Kasvuettevõtete õppeaines tegi Suwem kasvuplaani oma loodussõbralikele mööblitoodetele, JA Agentuur aga loob noortepäraste kommunikatsiooniteenuste ettevõtte.

Korraldajatel on hea meel, et aina rohkem on ettevõtlusõppes eri valdkondade ja õppekavade tudengeid, kellest paljud arendavad just oma erialaseid ettevõtlusideid.

Mõõduvõtu eelvooru parimad tiimid esitlevad oma ettevõtlusideid Delta maja konverentsil 17. mail kell 15-16 Pirogovi ruumis.

Samas võtavad mõõtu doktorandid, kes arendavad oma juba tegevust alustanud erialaseid spinn-off-ettevõtteid ülikooli ettevõtluse tugisüsteemi toel.

Tartu Ülikoolis alustatakse sügissemestril ettevõtluse õpetamist kõrvalerialana. See annab põhjalikuma ettevalmistuse tegutsemiseks – näiteks just oma põhierialal.

Kõigist ettevõtluse õppetooli õppeainetest ja ettevõtluse õpetamisest saab peagi ülevaate uuenevalt veebilehelt sisu.ut.ee/ettevotlus.

Lähem teave: Mervi Raudsaar, mervi.raudsaar@ut.ee