Autor:
Tartu Ülikool

Mille põhjal teha teadlik erialavalik?

Edasiõppimiseks eriala valimine on noorele inimesele sageli esimene suur samm iseseisvasse ellu ja see võib võtta lausa jalad värisema. Millest alustada, kuidas orienteeruda infotulvas, kes aitaks otsustada? Kuidas valitseda tundeid, mis olulise elumuudatusega kaasas käivad? Küsimus, kuidas leida oma suund eluteel, seisab teatud hetkedel iga inimese ees. 

Enne ülikooli astumist saavad sulle tuge pakkuda karjäärinõustajad, kes oskavad abistada teadlike karjääriotsuste tegemisel ja elluviimisel. Siin on neilt mõned näpunäited, mis võivad aidata sul teha oma huvidele vastav erialavalik. 

 

Sina ise oled vastus 

Hea uudis on, et vastused on sinu sees olemas: mõni neist on juba selge, mõni vajab alles väljakaevamist. Enese tundmaõppimisel on abiks targasti püstitatud küsimused. Alustuseks võid mõtiskleda, millised teemad pakuvad sulle rohkem huvi. Millised tegevused toovad rõõmu? Millised oskused ja kogemused on sul juba omandatud? Oluliseks infoallikaks on ka sinu võimed ja unistused. Enese avastamisel võivad abiks olla lähedased, õpetajad, sõbrad ja samuti karjäärinõustajad, kes aitavad sul ennast analüüsida ning eri vaatenurkade alt peegeldada. 

 

Info täidab (hirmu) tühikud 

Uuri põhjalikult ülikoolide kodulehtedel erialade kirjeldusi ja vasta alljärgnevatele küsimustele: 

 • Millised on sisseastumistingimused ja kas vastad neile? Milliseid samme pead ettevalmistuseks astuma? 
 • Millal tuleb esitada avaldus ja muud vajalikud dokumendid? Millised sisseastumiseksamid või -katsed on vaja teha? 
 • Milline oli konkurss sinu valitud erialadel eelmisel aastal? Millistele erialadele saad suurema tõenäosusega sisse? 

Sul tasub valida välja mitu eriala, mille kohta infot koguda – võrdlemine lihtsustab valiku tegemist. Sealjuures mõtle enda jaoks välja ka varuplaan – ja veel parem mitu varuplaani. Tartu Ülikooli õppekavade ning kandideerimis- ja vastuvõtutingimustega saad põhjalikult tutvuda ülikooli veebilehel. 

Kindlasti võta osa kõrgkoolide lahtiste uste päevadest ja infoüritustest, haridus- ja infomessidest. 

 

Sammud peast paberile 

Mõistlik on kogu protsessi vältel kirjutada oma mõtted paberile, arvutisse või telefoni, sest neile otsa vaatamine aitab neid paremini hinnata. Pane endale kirja järgmised küsimused: 

 • Millise eesmärgini ma soovin jõuda? 
 • Millised sammud ma eesmärgini jõudmiseks ette võtan? Mida tuleb teha esmalt? 
 • Mis mind toetab ja mis takistab? 
 • Kust ja kellelt saan vajalikku tuge? 

Kui esialgne plaan paigas, jaga seda mõne lähedase või karjäärinõustajaga, kes aitab vajadusel su tegutsemiskava täiendada. Karjäärinõustaja abi leiad leiad Tartu Ülikooli nõustamiskeskusest või Eesti Töötukassa kaudu. 

Nii oledki saanud paika esimesed sammud – ülejäänud tulevad juba edasisel teekonnal koos kogemusega. Usu, et sa suudad, ja sa oled poolel teel! 

 

Ära unusta ennast hoida 

Valikute tegemise ajal võivad sind vaevata teadmatus, hirm ja ärevus. Et nendega toime tulla, saad end toetada mitmel moel: 

 • Jätka oma tavapärase rutiiniga. Maga, söö, liigu, suhtle! 
 • Võta aega, et arutleda oma mõtete ja tunnete üle lähedaste või karjäärinõustajaga. Pea meeles, et sinuga sarnases olukorras on veel mitu tuhat noort inimest – võib-olla leiad nende seast kellegi, kellega mõtteid vahetada. Sa ei pea oma murega üksi olema. 
 • Luba endale molutamist – fredjüssilikku viljakat mittemidagitegemise aega –, et su aju saaks kogutud infot töödelda ning võiks sulle sobivatele lahendustele tulla.  
 • Ole enda vastu sõbralik! Pärast gümnaasiumi edasi õppima asumine on justkui avastusretk, kus võib ette tulla vajadus rada vahetada või suunda muuta. Sinu valik ei pea olema raudkindel ja igavene. 

Oluline teave: 

 • 2024. aastal saab eestikeelsesse esimese astme õppesse astumiseks saab avaldusi esitada 12.–26. juunini SAIS-is.
 • Eestikeelsesse magistriõppesse avalduste esitamine juba algas ja kandideerida saab kuni 26. juunini.
 • Tutvu õppekavade ja vastuvõtutingimustega.
 • Esimesed vastuvõtuotsused edastatakse kandidaatidele 12. juulil.

Sisseastumine

Otsus valida Tartu Ülikoolis see eriala tuli suhteliselt loomulikult. Nimelt olen põhikoolist saadik tundnud huvi astronoomia vastu ja gümnaasiumis sai minust suur kosmosetehnoloogia fänn. Jõudsin arusaamale, et kui mul on millegi vastu sügavam huvi, siis miks ma ei peaks sellega ka väljaspool kooli tegelema,“ räägib Agnes. Nii viis tema julge pealehakkamine astronoomiateemalise taskuhäälingu loomiseni ja juba kooliajal võttis ta osa ülikooliga seotud projektidest. Lisaks tõstab ta esile võimalust kogeda ehtsat ülikoolielu. „Tudengivarjuks olemine on tõeliselt arendav, soovitan kõigil gümnasistidel sellest osa võtta. Gümnaasiumi lõpus saab kandideerida ka programmi „Talendid Tartusse“, mille arvukate projektidega võivad juba esmakursuslased liituda. Gümnaasiumis ja ülikooli esimesel aastal tasub haarata kinni kõikidest võimalustest, mida pakutakse. Vaja on lihtsalt julgust öelda „jah“.

Agnes Rohtsalu, füüsika, keemia ja materjaliteaduse bakalaureusetudeng

Erialavaliku tegin kindla tahtega tulevikus just majandusteaduse vallas töötada. Muidugi olid ka minul enne kandideerimist mõningad küsimused, näiteks pelgasin, et teemakäsitlus on liialt akadeemiline ja praktiline pool puudub,“ tõdeb Rasmus ja kinnitab, et väga oluline on koguda enne erialavaliku tegemist lisainfot. „Oma valikuid kaaludes aitasid mind palju ülikooli korraldatud üritused ja muud huvitavad projektid (nt ülikooli Youtube’i kanal). Üritustest tuli kõige enam kasuks lahtiste uste päev, mis toimus koroona leviku tõttu Zoomis. Kui ürituse esimest poolt tudengite kogemusest oli huvitav kuulata, siis paljudele peas tekkinud küsimustele sai vastuse just hilisemas erialaspetsiifilises osas. Arvan, et selliseid otsuseid on parim teha ennast kuulates. Kui sa päriselt veel ei tea, mida teha tahad, siis tasub kindlasti lähedastega arutada ning selgitada koos välja oma huvid, tugevad küljed ja hoiakud.

Rasmus Koppel, majandusteaduse bakalaureusetudeng
tudengid koridoris

Sel kevadel avab Tartu Ülikool doktoriõppes 189 õppekohta

Tartu Ülikooli peahoone

Algas kandideerimine Tartu Ülikooli magistriõppesse ja ingliskeelsesse bakalaureuseõppesse

MJ mikrod

Tule tutvu uute mikrokraadiprogrammidega „Kaasaegsed finantsinstrumendid“ ja „Rohepöörde väljakutsete lahendamine“